Protezy bezklamrowe

PROTEZY BEZKLAMROWE

Protezy bezklamrowe są to protezy, w których klamry metalowe zastąpione zostały pelotami, wykonanymi z tego samego materiału co proteza. Są to protezy elastyczne wykonane z materiałów termoplastycznych. Kolor klamer nie odbiega od koloru dziąsła, dzięki czemu pozostają one prawie niewidoczne. Do protez bezklamrowych zaliczamy również protezy, nie posiadające w ogóle klamer i są to protezy szkieletowe mocowane na własnych zębach lub implantach, na specjalnych elementach precyzyjnych - zasuwach, zatrzaskach, teleskopach (elementach wykonanych koron lub mostów).

 

Do protez elastycznych bezklamrowych zaliczamy protezy: nylonowe,acetalowe ,acronowe.

 

Zalety protez elastycznych:

 

  • mają bardzo estetyczny wygląd

  • posiadają estetyczne peloty zamiast klamer, co powoduje, ze proteza jest niewidoczna podczas mówienia lub jedzenia

  • peloty nie niszczą szkliwa i przyzębia

  • mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczna - elastyczność, którą wykazują sprawia, że nie łamią się i nie pękają

  • bardzo dobrze się utrzymują w jamie ustnej – nie spadają

  • są lekkie i nie dają wrażenia pełności w ustach

  • posiadają cienką, zredukowaną płytę na podniebieniu - zajmują niewiele miejsca w ustach, dzięki czemu pacjent szybciej i łatwiej przyzwyczaja się do protezy

  • włożenie protezy do ust nie powoduje odruchu wymiotnego

  • są wyjątkowo funkcjonalne i dają duży komfort użytkowania - podczas rozmowy, spożywania posiłków i pozwalają na swobodne, szerokie uśmiechanie się.

 

PROTEZY ACRONOWE – ACRON jest uznawany za jedno z najbardziej innowacyjnych tworzyw sztucznych na świecie,  które powstało w wyniku współpracy z polskimi naukowcami z chemii polimerów. Protezy acronowe są uznawane za protezy nowej generacji. Aktualnie większość tworzyw termoplastycznych dla stomatologii, to kopolimery - mieszanki różnych materiałów, co oprócz zalet daje również wady, jak np.: absorpcja wody (nylon), czy kurczliwość (acetal). W odróżnieniu od kopolimerów acron jest czystym, pełnokrystalicznym homopolimerem o wyjątkowych właściwościach. Jest wyjątkowo odporny na złamanie. Podczas badań nie udało się doprowadzić do złamania próbki. Jednocześnie zawsze istnieje możliwość reperacji czy dostawienia zęba do protezy acronowej. Acron cechuje się też bardzo niską chłonnością wilgoci. Kilkakrotnie mniejszą niż wymagają tego normy. Dlatego nie chłonie zapachów, jak inne termoplasty. Jest całkowicie bez zapachu i bez smaku. Jego jednolita, gęsta struktura zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, rozwojowi bakterii i grzybów. Na protezie osadza się mniej resztek pokarmowych, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie jej w czystości. Acron nie wchłania do swojego wnętrza zabrudzeń, jak np.: akryl, który z wierzchu może być czysty, ale po złamaniu wewnątrz płyty może mieć kolor siny. Jeżeli proteza akronowa zabrudzi się od tytoniu, kawy, herbaty, itp. wystarczy ją wypolerować i jest jak nowa. Acron jest materiałem całkowicie antyalergicznym ponieważ nie posiada nawet śladowych resztek szkodliwego monomeru resztkowego. Protezy mają różowawy kolor, ale jednocześnie są częściowo przejrzyste. Po założeniu są praktycznie niewidoczne. Dopasowują się idealnie do warunków panujących w jamie ustnej, ściśle przylegając do tkanek miękkich. Podczas spożywania gorących płynów, nie odkształcają się. Acron ma wiele wariantów intensywności koloru od odcieni morelowych, przez róż aż do całkowicie bezbarwnych płyt.  Prawidłowo używane elastyczne protezy acronowe są praktycznie niezniszczalne.

Proteza acronowa może być wykonana w gabinecie stomatologicznym dla pacjentów z bezzębiem całkowitym lub posiadających częściowe braki.

PROTEZY ACETALOWE – Stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych, które wykonane są z metalu. Różnica polega na tym, że sztywne elementy metalowe i akrylowe są zastąpione przez tworzywo elastyczne - acetal. Klamry znajdujące się na zębach i utrzymujące protezę mogą być wykonane w kolorze dziąsła lub zęba (w zależności od umiejscowienia), co doskonale maskuje obecność samej protezy zębowej. Acetal to materiał dużo lżejszy od metalu, zatem użytkowanie takiej protezy jest wygodniejsze od klasycznych protez szkieletowych. Dzięki temu, że materiał, z którego wykonuje się protezę jest lekki i elastyczny, są one dużo cieńsze i mniejsze. Acetal charakteryzuje się niskim przewodnictwem cieplnym, więc nie będzie się odkształcał podczas jedzenia gorących pokarmów w takim stopniu, w jakim robi to metal. Protezy te są rozwiązaniem dla osób, które nie akceptują metalowych klamer, które są często widoczne w przypadku standartowych protez szkieletowych lub mają alergię na pierwiastki takie jak chrom i nikiel, które wchodzą w skład większości stopów stosowanych w stomatologii lub są uczulone na akryl, co uniemożliwia wykonanie standardowej protezy szkieletowej. Jedyną barierą do wykonania takiej protezy jest całkowite bezzębie – pacjent musi posiadać swoje zęby, które będą służyć jako filary. Proteza acetalowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małych braków zębowych. Aby acetal nie przebarwiał się i nie pokrywał płytką nazębną należy ją codziennie dokładnie czyścić. Wykonanie protez z acetalu gwarantuje bardzo dobre utrzymanie w ustach pacjenta. Brak metalowych klamer powoduje, że są to protezy bardzo estetyczne.

PROTEZY NYLONOWE – Są alternatywą, dla tradycyjnych niekomfortowych protez akrylowych. Zapewniają większy komfort noszenia. Nylon jest bardzo transparentny, przez co doskonale komponuje się z naturalną śluzówką pacjenta. Protezy są solidne i wytrzymałe. Warunkiem, aby proteza dobrze służyła, nie przebarwiała się i nie przyciągała zapachów, jest odpowiednia higiena jamy ustnej i samej protezy. Protezę należy systematycznie czyścić, chociaż jeden raz dziennie szczoteczką i pastą, a najlepiej po każdym posiłku. Swoje stałe zęby należy myć równie często, co protezę. Dodatkowo można oczyszczać zęby nicią dentystyczną, a także przepłukiwać płynem do higieny jamy ustnej. Protezę ściąga się na noc i po wyczyszczeniu i osuszeniu jej, chowa do zamykanego pojemnika. Na wygląd protezy ma wpływ również dieta. Warto wykluczyć z jadłospisu mocną herbatę, kawę, alkohol (szczególnie ten wysokoprocentowy), słodycze, cukier oraz ograniczyć palenie papierosów.

Niezbędnym warunkiem do wykonania protezy nylonowej, jest posiadanie przez pacjenta kilku własnych zębów.

Obecnie najbardziej polecane są protezy acronowe.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.